producerat av xponent
24 Mar, 2014

publicerad av | Inga kommentarer

Det var ett tag sedan senast…

Det var ett tag sedan senast…

Kommande helg är det dags för det 72:a medlemsmötet i Goodwood Road Racing Club och det som gör mötet så speciellt är att det senaste mötet var 1966 så det har varit ett ganska långt uppehåll mellan klubbens möten… Sanningen är den att klubben mer eller mindre legat i dvala men nu startat på nytt och vilken nypremiär det blir! Ett imponerande startfält med unika bilar och gamla stjärnförare samlas för ett antal tävlingar som inte står Revival efter i kvalité eller klass. Skillnaden är att det lär bli lättare att ta in arrangemanget eftersom det bara är till för klubbens medlemmar och deras gäster vilket innebär mycket mindre folk i farten än under Revival. Ser verkligen fram emot en fantastisk helg med många kära återseenden både av bilar och människor, skillnaden från Revival är dessutom att det kommer att köras med nyare bilar än från 1966 och vi kommer bland annat att få se uppvisningar av Formel 1 bilar från den tidigare Turbo eran på 1980-talet.

Kommentarer avstängda.